طراحی الگوی نظارت در سازمان‌های اطلاعاتی، امنیتی و حفاظتی با تأکید بر رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی

نویسندگان

چکیده

وجود نظارت برای هر سازمان، امری اجتناب‌ناپذیر است؛ زیرا دستیابی به یک سازمان پویا و کارامد، مرهون اجرای دقیق و کارامد نظارت و سنجش اقدام‌ها به‌منظور شناخت نقاط ضعف و قوت در تمامی سطوح سازمان است. شکی نیست که اگر انجام نظارت در سازمان‌ها بر اساس ضوابط دقیق و شفاف نباشد، بازخوردگیری از اقدام‌های انجام‌ شده به شکلی غیرواقعی صورت پذیرفته و سازمان در مسیر قهقرایی قدم گذاشته و در نهایت زوال و نابودی سازمان به‌وقوع خواهد پیوست. از سوی دیگر سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی و حفاظتی به‌دلیل ماهیت کارکردی خود که همان کسب اطلاعات و تأمین امنیت برای جامعه‌ی هدف است، از حساسیت کاری بالایی برخوردار هستند و وجود نظارت در این‌گونه سازمان‌ها از ضرورتی دوچندان برخوردار است.
در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی کل نیروهای مسلح و سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی متبوع آنها برعهده‌ی ولی‌فقیه نهاده شده است، در نتیجه آگاهی از خواسته‌های معظم‌له می‌تواند رویکردی دقیق، شفاف و مبتنی بر آموزه‌های دینی را در اختیار مسئولان ارشد سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی قرار دهد تا در تدوین الگوی نظارتی مطلوب برای سازمان‌های خویش، بهره‌گیری لازم را به‌عمل آورند.
در این پژوهش، روش به‌کار رفته از لحاظ هدف «کاربردی» و از‌ لحاظ روش «توصیفی- تحلیلی» با استفاده از ابزار اسنادی و کتابخانه‌‌‌‌‌‌‌‌ای بوده و سعی شده است تا با استفاده از رهنمودها، تدبیرها و فرمان‌های مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) نسبت به تدوین الگوی نظارتی خاص سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی و حفاظتی اقدام شود.

کلیدواژه‌ها